بالشم را به کسی نمی دهم ، این را از من نخواهید

تعداد بازدید : 1343

 1. خوابيدن روي يک بالش نامناسب مي تواند سلامتي شما را به خطر اندازد و شما را به بيماري هايي نظير تشديد سردردها، بي حس شدن شانه و بازو و خرخر کردن دچار کند. براي جلوگيري از درد کمر و گردن، تنها کافي است کافي است يک بالش بلند زير سرتان قرار دهيد.

 2. متخصصان خواب توصيه کرده اند که هر 12 يا 18 ماه يک بار، بايد يک بالش جديد بخريد. اگر عمر بالش شما بيش از دو سال است، مطمئنا زمان تعويض آن فرارسيده است.

 3. دکتر جفري گلدشتاين، رييس بخش ستون فقرات بيمارستان ناراحتي هاي مفاصل دانشگاه نيويورک سيتي مي گويد: يک بالش مناسب بايد به اندازه کافي سفت باشد تا سر و گردن را با ستون فقرات به طور موازي قرار دهد، درست همانند وقتي که در حال ايستاده هستيم

 4. بالش هاي پري که از پرز لايه زيرين پرهاي غاز يا اردک پر شده اند، نرم ترين و گران ترين نوع بالش هستند. براي تعادل بيشتر، شما مي توانيد بالش خود را از مخلوط پر و کرک يا پر خالص که کمي سفت تر است، انتخاب کنيد.

بالش هاي پرشده از الياف پلي استري، نازک و نرم بوده و قيمت مناسبي دارند. اما ممکن است در اثر شست وشو در آن برآمدگي ايجاد شود و قلنبه قلنبه شوند.

بالش هاي اسفنجي نيز بسيار نرم و داراي اشکال گوناگون منحني مانندي هستند که از گردن و سر محافظت مي کنند و خود به خود حالت سر را به خود مي گيرند. اما حتي بالش هاي اسفنجي اي که قيمت هاي بالاتري دارند نيز نسبت به آنها که ارزان ترند، از نظر راحتي هيچ گونه برتري اي ندارند.

 

 1. به شيوه خوابيدن خود توجه کنيد. کساني که به پشت يا طاق باز مي خوابند، بايد يک بالش متوسط و سفت را بدون اينکه سرشان به جلو متمايل شود، زير سر خود بگذارند. همچنين آنها بايد بالشي را بيابند که براي قرار گرفتن گردن، قوس بيشتري داشته باشد.

 

کساني که به پهلو مي خوابند، يک بالش نازک و سفت بهترين تکيه گاه براي آنهاست تا فضاي خالي بين گوش و شانه آنها را پر کند.

کساني هم که روي شکم يا دمر مي خوابند، به يک بالش نرم تر نياز دارند تا از فشار وارده به گردن جلوگيري کند.

شما بايد خود را به پهلو يا به پشت خوابيدن عادت دهيد، چون به روي شکم خوابيدن مي تواند مشکلاتي جدي براي کمر و ستون فقرات شما به وجود آورد

 1. نوعي بالش وجود دارد که براي افراد خاصي طراحي شده است. مانند بالش هاي ضدآلرژي که از مواد ترکيبي درست شده که براي افرادي است که به پر حساسيت دارند. پژوهش هاي متعدد نشان داده است که بالش هاي ضدآلرژي، بهترين محافظ در برابر گردوغبارهاي بسيار ريز و ذراتي که در پر وجود دارند، هستند.

 2. از بالشي استفاده کنيد که باعث گرم کردن سرتان و تعريق نشود. اين نوع بالش ها، بالش هاي خنکي هستند که از دانه هاي ريزي پُر شده اند که گرما را جذب مي کنند و طوري از سطح آن خارج مي کنند که صورت را خنک نگه مي دارند. با اين بالش ها شما مجبور نيستيد براي خنک شدن، مرتب بالش خود را برگردانيد.

 3. وقتي خانم هاي باردار به سه ماهه دوم بارداري خود مي رسند، براي راحت خوابيدن دچار مشکل مي شوند که براي حل آن بالش هايي مخصوص مادران باردار طراحي شده است. اين نوع بالش ها چند نوع طرح مختلف دارند که از منحني کوچک به شکل U تشکيل شده که براي تکيه دادن شکم و بدن به آن طراحي شده است و هنگام خوابيدن به پهلو از سر، ران ها، کمر و پاها محافظت مي کند.

 

بخش سلامت تبيان

منبع :‌ روزنامه شرق - نسيبه رجبي


سایر مقالات

 • برای بالابردن شانس خواب خوب ، از طبیعت کمک بگیرید
 • صداها به خواب شما کمک می کنند
 • حس بویایی بر خواب شما تاثیر می گذارد
 • حس چشایی بر خواب شما تاثیر می گذارد
 • تزریق فوم در فنر راه حل کاهش ارتجاع فنرها