0

کاور تشک را هوشمندانه انتخاب کنید

کاور تشک در انواع گوناگون متناسب با سلیقه‌های متفاوت در بازار موجود است. اما چگونه باید آن را انتخاب کنیم؟ شاید طرح این سوال برای خیلی از شما چندان مورد توجه نباشد. یعنی  گمان کنید مهمترین قسمت تختخواب همان تشک است. ولی فراموش نکنید که علاوه بر تشک و بالش که بر سلامتی خواب شما اهمیت دارد، کاور تشک هم چندان بی‌اهمیت نیست. اگر علاقه‌مند به کسب انتخاب درست و هوشمندانه هستید در این مقاله به مطالب مهمی پیرامون کاور تشک اشاره می‌کنیم.

عناوین مهم در این مقاله عبارتند از:

 • کاور تشک چیست
 • انواع کاورهای تشک
 • تفاوت بین روتختی کاوری و لحاف کاوری
 • قیمت کاور تشک
 • نکات خریدنی کاورهای تشک

کاور تشک چیست

تختخواب شما از اجزای متفاوتی تشکیل شده است، که اجزای اصلی آن تشک، بالش و کاور مناسب تشک است. همه این عناصر برای یک خواب عمیق و آرام بسیار مورد نیاز هستند، جز لاینفک اتاق خواب می‌باشند. بنابراین نباید یکی از این موارد را فاکتور بگیرید که متاسفانه برخی در مورد کاور‌های تشک این کار را می‌کنند. چون فکر می‌کنند که کاور هر چه باشد ارتباط مستقیم با خواب ندارد و تنها یک پوشش برای تخت است. در حالی که از این کاور چه به صورت روتختی یا لحاف به عنوان محافظ پوششی خود در فصول مختلف استفاده می‌کنید. دقت داشته باشید که اگر این نوع کاور را درست انتخاب کنید، حتی در مصرف انرژی گرمایشی و سرمایشی هم دخیل خواهید بود. بنابراین بد نیست ابتدا با انواع کاور تشک آشنا شویم تا در ادامه با تفاوت هر یک اشاره کنیم.

انواع کاورهای تشک

کاور تشک
انواع کاورهای نشک

کاورهای تشک در انواع و اقسام گوناگونی هستند، که این تفاوت در نوع مواد سازنده، اندازه، طرح و رنگ می‌باشد. کاوری که برای تشک استفاده می‌شود باید متناسب با خود شما و ویژگی‌های شما باشد.

یعنی:

 • ایجاد حساسیت پوستی نکند
 • ایجاد آلرژی تنفسی نکند
 • هم اندازه تشک مورد استفاده شما باشد
 • طبق سلیقه مورد نیاز شما باشد.

همه این موارد ایجاد تفاوت می‌کنند، الیاف متفاوتی برای نیازهای متنوع جهت کاور تشک استفاده می‌شود. انواع رنگ و طرح گوناگون باب سلیقه‌های متنوع موجود خواهد بود و موارد دیگر که در پله‌های بعدی قرار می‌گیرند.

اما انواع کاور تشک شامل:

 • روتختی کاوری
 • لحاف کاوری

که هر کدام از این موارد خود به دسته بندی‌های دیگری تقسیم می‌شوند.

روتختی کاوری متشکل از اجزایی گوناگونی مثل

 • کاور تشک
 • روبالشی
 • کاور لحاف

است. یعنی به جای لحاف روتختی یک کاور لحاف دارد که معمولا سبک در طرح و رنگ متقاوت است. از آن می‌توانید جهت روکشی یک لحاف تازه و خام استفاده کنید.

تفاوت لحاف کاوری و روتختی کاوری

لحاف کاوری همان لحافی است که شما از کاور موجود در سرویس روتختی برای روکش آن استفاده می‌کنید. در واقع با این کار می‌توانید کاور را از لحاف جدا کنید، آن را بشویید یا تعویض کنید. اما در لحاف دوخت‌دار این  امر میسر نیست، چرا که الیاف سازنده لحاف با کاور آن به هم دوخته شده است. برای همین بیشتر توصیه می‌شود از روتختی کاوری خریداری کنید که به همه اجزای تشکیل دهنده تختخواب شما مجهز است. تازه یک کاور لحاف هم  دارد که برای لحافی که از قبل داشته‌اید؛م‌توانید استفاده می‌کنید. البته فراموش نشود که متناسب با نیاز و سلیقه خود خریداری کنید. اگر شما نیاز به گرمای زیاد در فصل زمستان دارید، می‌توانید از لحاف دوخت‌دار استفاده کنید. هر یک از این موارد به عنوان کاور تشک  مزایایی دارند که در ادامه به صورت مختصر توضیح می‌دهیم:

مزایای روتختی کاوری

لحاف روتحتی
کروتختی کاوری

روتختی کاوری به عنوان یک کاور تشک استاندارد و ایده‌آل بسیار مورد استفاده کاربران قرار گرفته است.

مزایای زیادی در بر دارد مثلا:

اول از همه هزینه بسیار به صرفه در قبال سایر روتختی‌ها مثل لحاف دوخت‌دار دارد. شست و شوی راحتی دارد. شما با دست،با ماشین می‌توانید آن را بشویید. قابل استفاده برای هر نوع لحاف لایت و سبکی است که در نظر دارید دارای دو لایه پارچه است که برای فصول سرد و گرم مورد استفاده است نیاز به  فضای زیاد ندارد البته در فصول گرم باید آن را با یک لحاف کاوری که نازک‌تر است استفاده کنید که دچار گرما  و تعریق نشوید.

معایب روتختی کاوری

ممکن است بعد از شست و شو دچار چروک شود. گاهی ثابت نگه داشتن آن بر روی تشک و تخت مشکل است. در روتختی های قبلی لحاف داخل آن سر می‌خورد اما در نوع جدید به کمک بندهایی آن را تثبیت کرده‌اند

 نکات خریدنی کاور تشک

به هنگام خرید کاور تشک باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهید، برخی از آن‌ها عبارتند از:

جنس پارچه روتختی

اگر کیفیت خواب برای شما مهم است، پس حتما به جنس پارچه آن بی‌دقت نباشید. تنها برای ست کردن با اتاق خواب آن را خریداری نکنید. بهتر است از نزدیک آن را لمس کنید و کیفیت آن را در نظر داشته باشید.

بهتر است جنس پارچه از نوع:

 • نخی
 • پنبه
 • لینن

باشد که کیفیت‌های مرغوبی دارند و پوست شما را اذیت نمی‌کنند.

چه محصولی می‌خواهید

در بالا به اجزای تشکیل دهنده تخت خواب شما اشاره کردیم، شما روتختی کاوریمی‌خواهید؟

یا لحاف روتختی می‌خواهید؟ کدام یک؟

هدف شما از نوع خرید بسیار مهم است، اینگونه فروشنده هم بهتر می‌تواند؛ شما را راهنمایی کند.

سایز روتختی کاوری

به عنوان کاور تشک باید اندازه و سایز آن را در نظر بگیرید. روتختی برای:

 • نوزاد
 • کودک
 • نوجوان
 • بزرگسالان
 • تک نفره
 • دو نفره

کاملا متفاوت است، پس اندازه را هم جز نکات خریدنی در نظر قرار دهید. یعنی تصمیم بگیرید چه نوع کاور تشکی برای تخت و تشک شما مورد نیاز است.

طرح و رنگ

در مرحله آخر به سراغ طرح ورنگ بروید. که آیا با رنگ اتاق خواب شما و اکسسوری‌های موجود در اتاق هماهنگ هست یا نه؟ سلیقه شما در این مورد هم می‌تواند در جهت یک خرید هوشمندانه موثر باشد.

قیمت کاور تشک

قیمت کاور تشک به تمامی فاکتورهایی که در بخش قبلی گفتیم بستگی دارد، یعنی جنس و نوع پارچه‌ای که روتختی را تشکیل می‌دهد، سایز آن و رنگ و طرحی که انتخاب می‌کنید، همگی دخیل هستند.

همه چیز درمورد کاور تشک

برای تمیز و مرتب نگه داشتن تشک می توان از کاور بر روی آن استفاده کرد. امروز با توجه به تنوعی که کاورها از لحاظ نوع جنس، اندازه، سایز  و طرح دارند هر فردی با هر سلیقه ای می تواند کاوری مناسب برای تشک خود انتخاب کند. یکی از مزایا ی کاور داشتن تشک، شستن مدام و راحت آن است. همچنین هزینه برای تهیه آن مقرون به صرفه است. کاورها باتوجه به سایز تشک ها دسته بندی شده اند و در سایز هایی برای تشک بزرگسال ، نوزاد، کودک و … وجود دارند درنتیجه تهیه آن ها آسان است. همچنین به دلیل طرح های متنوعی که دارد از رنگ ها و زیبایی های متنوعی برخوردار است. امروزه با جست و جو در سایت ها می توان به سادگی اطلاعات کسب کرد کافی است کاور تشک را سرچ کنید و از کیفیت و طرح های آن اطلاعات کسب کنید و مناسب ترین برای تشک خود را خریداری کنید.

نتیجه : کاور تشک

کاور تشک در انواع گوناگونی موجود هست که گاهی آن‌ها را با هم اشتباه می‌گیریم. در این مقاله ما به تفاوت دو نوع کاور تشک یعنی روتختی کاوری و روتختی لحاف توضیحاتی را ارائه دادیم. همراه با این تنوع عناصر دیگری برای خرید تشک مورد اهمیت است که باید هر یک را در نظر گرفت تا انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

  برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه