0

پشتی کمری را چرا و چگونه انتخاب کنیم

پشتی کمری همان پشتی صندلی طبی است که برای محافظت از کمر طراحی و ساخته شده است. اگر در گذشته بیماری‌های ارتوپدی و مفصلی چندان زیاد نبودند، به دلیل تحرکات بالا و مشاغل کم خطر بود. اما اکنون به دلیل پیشرفت تکنولوژی مشاغل همگی از طریق اینترنت و رسانه‌های اجتماعی انجام می‌شوند. پس پشت میز نشستن‌های طولانی به مدت 8 الی 12 ساعت یک امر طبیعی است. اما به همراه خود بیماری‌های خاموشی هم دارد. مثلا یکی از همین بیماری‌های دردهای آرتروز گردن، کمر درد، درد مفاصل است که باید هوشیار باشیم.

در این مقاله به نکات زیر اشاره می‌کنیم:

 • پشتی کمری چیست
 • پشتی صندلی را چگونه انتخاب کنیم
 • دلایل استفاده از پشتی صندلی طبی به هنگام نشستن
 • افراد کاندید جهت استفاده از پشتی کمری
 • نکات حین خرید پشتی طبی
 • قیمت پشتی کمری

پشتی کمری چیست

کمر ما متحمل بخشی از وزن ماست که شامل سر و بالاتنه است، خود کمر دارای یک انحنای طبیعی است. به طور طبیعی و به مدت زمان نرمال هیچ مشکلی برای کمر  پیش نمی‌آید، اگر اصول نشستن صحیح را بدانیم. اما اگر به هر دلیلی مثل شغل، درس خواندن، بازی‌های رایانه‌ای و غیره.. منجر به نشستن اشتباه شویم. آن موقع هست که درد کمر شروع می‌شود، چرا؟ چون انحنای طبیعی تحت تاثیر قرار گرفته است، فشار زیادی را متحمل شده است. پس عضلات و مفاصل مرتبط با آن درگیر می‌شوند، به مرور درد به همه نقاط سرایت می‌کند. در نهایت متوجه فشار و گرفتگی یا دردهای عضلانی می‌شوید. پشتی کمری برای نگه داشتن کمر در یک راستای منظم و طبیعی است. این پشتی طراحی مناسبی دارد. در واقع یک نوع پشتی صندلی طبی است که عضلات شما را هدایت می‌کند که در یک راستای منظم قرار بگیرند.

دلایل استفاده از پشتی صندلی  و افراد کاندید

پشتی صندلی برای حفاظت از ستون فقرات، گردن و دست‌ها به هنگام کار با لپ‌تاپ، رانندگی و غیره است. زمانی که روی صندلی می‌نشینید، چندین عضله و مفصل شما درگیرمی‌شوند. چون قرار است؛همگی یک هدف را مثل تایپ کردن به مرحله انجام برسانند.

پشتی صندلی به هنگام تایپ کردن

برای تایپ کردن، باید پشت میز بنشینید. از انگشت‌ها گرفته تا کتف، عضلات بازو، ستون فقرات و نشیمن‌گاه درگیر هستند. وقتی این مفاصل با هم شروع به کار می‌کنند، در یک مدت زمان طولانی درگیر فشار و درد می‌شوند. حال اگر اصول نشستن را به درستی رعایت نکرده باشیم. این فشار چند برابر می‌شوند. اصطکاک بین مفصلی آغاز می‌گردد، انحنای ستون فقرات چند برابر می‌شود و شاهد قوز کمر خواهید بود. گردن بیش از اندازه رو به جلو و به پایین می‌افتد، پس درد آن هم اضافه می‌شود. دست‌ها و کتف‌ها هم راستا با صفحه کیبورد قرار نمی‌گیرد و از طرفی درگیر سندرم مچ دست هم می‌شوید. برای همین است که پشتی کمری به هنگام نشستن کاملا ضروری است.

افراد کاندید برای استفاده از پشتی صندلی

پشتی صندلی طبی
پشتی طبی برای مشاغل متعدد

پشتی صندلی باید طبی باشد تا مطمئن باشید که از هر لحاظی استاندارد است. در ادامه ویژگی‌های پشتی طبی را توضیح خواهیم داد. افراد کاندید برای استفاده از پشتی کمری عبارتند از:

رانندگان

رانندگان ساعت‌های طولانی پشت فرمان ماشین هستند و ستون فقرات از حالت طبیعی خود خارج می‌شود. همان حالتی را می‌گیرد که به مدت طولانی نشسته است. بنابراین تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ستون فقرات دیگر نمی‌تواند انحنای طبیعی خود را داشته باشد، پس درد به تمامی مفاصل منتقل می‌شود. درد کمر، سایتیک، دردگردن، درد دست‌ها همه به خاطر همان فشاری است که از سوی ستون فقرات انتشار یافته است.

تایپیست‌ها

تاپپیست‌ها جز افرادی هستند که مدت طولانی برای تایپ یک نوشته پشت میز می‌نشینند. ستون فقرات و گردن از حالت طبیعی خود خارج می‌شوند، کم‌کم انحنای آن تشدید می‌یابد. گردن رو به جلو خم می‌شود و کمر به عقب تغییر جهت می‌دهد. عدم قرارگیری دست‌ها  در راستای کتف و شانه موجب ناراحتی در این عضلات می‌شود. سایر افراد کاندید برای استفاده از پشتی کمری عبارتند از:

 • متخصص ‎IT
 • حسابداران
 • خیاطان
 • کارمندان
 • و غیره

البته این روزها کارهای اینترنتی در رسانه‌های اجتماعی افزایش یافته است. افراد زیادی ساعت‌های طولانی با گوشی همراه کار می‌کنند. باید شغل ادمین و محتوانویسان را هم اضافه کرد تا به درستی روی صندلی همراه با یک پشتی کمری به کار خود ادامه دهند.

مزایای خرید پشتی طبی

وقتی شما به استاندارد بودن شغل خود بها بدهید، پس یعنی از ابتلا به بیماری‌های مفصلی هم نجات یافته‌اید. این موضوع را کاملا جدی بگیرید، گزارشات زیادی مبنی بر دردهای ارتوپدی حاصل شده است. یکی از این گزارشات میزان مرخصی‌ یک کارمند بعد از بیماری سرماخوردگی به دلیل مشکلات ارتوپدی است. این یعنی اوج فاجعه و سهل‌انگاری کردن است که نیاز به تجدید نظر دارد. مزیت استفاده از پشتی کمری فقط کاهش مشکلا مفصلی نیست، چندین مزیت دیگر هم دارد.

که عبارتند از

 • سلامت مفاصل ، ستون فقرات، گردن و دیگر عضلات
 • سلامت معده و هضم غذا وقتی ستون فقرات در جهت درست قرار بگیرد.
 • افزایش راندمان مغز چرا که شما درگیر خستگی و درد عضلات نمی‌شوید پس بر روی کار متمرکز می‌شود
 • افزایش سرعت کار چون با سرعت بهتری می‌توانید کار را بدون درگیر شدن ستون فقرات پیش ببرید.
 • پیش‌گیری از سردردهای خوشه‌ای، معدوی و عصبی که اکثر آن‌ها تحت نشستن غلط است.

نکات مهم حین خرید پشتی صندلی طبی

پشتی صندلی طبی
قیمت پشتی کمری

برای خرید یک پشتی کمری بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید

 • جنس پشتی باید استاندارد باشد، یعنی از جنس پلی استر یا الیاف مرغوب و طبیعی باشد
 • قادر به تنفس کافی جهت ورود هوا و جذب تعرقات حاصل از بدن هم باشد
 • متناسب با ارگونومی صندلی باشد
 • اندازه عرض بدن شما باشد
 • استاندارد نرمی و سفتی را رعایت کرده باشد، برای همین پشتی طبی بسیار ارجح‌تر است

قیمت پشتی طبی

برای گرفتن قیمت پشتی طبی باید نکات مربوط به بخش خرید را مطالعه کنید. همه این موارد را در نظر بگیرید. هر یک از مزیت‌های مربوط به پشتی کمری خود به قیمت آن می‌افزایند. بنابراین جنس پشتی، اندازه، طبی یا غیر طبی بودن آن در قیمت نهایی بی‌تاثیر نخواهد بود.

نیاز پشتی صندلی

طولانی مدت روی صندلی نشستن می تواند باعث ‌آسیب به کمر و ستون فقرات شود. امروزه برخی از مشاغل نیازمند صرف زمان زیادی، نشستن روی صندلی است. مشاغلی که زمان زیادی باید پشت فرمون باشند و رانندگی یا مثلا افرادی که تایپیست هستند. درنتیجه داشتن پشتی صندلی نیاز است که داشتن پشتی صندلی کمک می کند تا علاوه بر جلوگیری از اسیب های جسمی، مانع از خستگی بیش از اندازه نیز می شود. با توجه به تنوعی که در سایز، جنس و مدل پشتی های صندلی هر فردی می تواند آن را تهیه و استفاده کند. هزینه های پشتی های صندلی مقرون به صرفه است، درنتیجه پیشنهاد می شود تمامی افراد شاغل از پشتی صندلی استفاده کنند.

نتیجه :پشتی کمری

اگر شغل شما جز مشاغلی است که ساعت‌ها باید روی صندلی بنشینید و کار کنید، بدون شک این پشتی را باید خریداری کنید. کمر و ستون فقرات تا یک اندازه بخصوصی می‌توانند وزن سایر اجزای بدن را تحمل کنند. خارج از طرفیت خود نمی‌توانند، بنابراین  درد حاصل را به سایر اعضای بدن منتقل کند. این درد به سایر مفاصل بدن انتقال می‌یابد و سایر ارگان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یکی از این ارگان‌ها گردن است. که وقتی نتواند فشار را تحمل کند به لوب‌های پس سری موجود در ناحیه پشت سر فشار وارد می‌کند. در نهایت شما متوجه درد چشم هم خواهید بود چون این لوب‌ها بر بینایی تاثیر می‌گذارند. نتیجه اینکه با خرید یک پشتی کمری از این همه درد و فشار مفصلی خود را نجات دهید.

  برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه