0

بالشت استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد

بالشت استاندارد برای یک خواب کافی و داشتن صبحی پرنشاط ضروری است. شاید در نگاه اول به این خط از مقاله گمان کنید، کمی مسخره است. اما داشتن یک خواب کافی و با کیفیت وابسته به یک تشک و یک بالشت استاندارد است که ویژگی‌های مشخصی داشته باشند. اما این ویژگی‌ها کدامند که به هنگام خرید به آن‌ها دقت کنیم و بتوانیم، هر شب بدون استثنا یک خواب آرام را تجربه کنیم. در این مقاله به ویژگی‌های بالشت استاندارد می‌پردازیم که دو دقیقه زمان برای مطالعه ان مورد نیاز است.

بالشت استاندارد چه بالشی است

شما برای انجام کارهای روزانه نیاز به انرژی دارید، بخش اعظم این انرژی برای فعالیت‌های روزانه از طریق خواب تامین می‌شود.

یعنی اگر بهترین تغذیه و حتی ورزش‌های حرفه‌ای را برای خود اعمال کنید، اما درست نخوابید، در طول روز بی‌حوصله و کلافه خواهید بود. در نتیجه به کار و وظایف خود نمی‌رسید و کم‌کم درگیر استرس و اضطراب می‌شوید چون هورمون‌های مغزی به درستی و سر وقت ترشح نمی‌شوند. پس بیماری‌های روحی و جسمی خود را نشان می‌دهند.

بالش استاندارد چه بالشی است

 • بالشی که به مهره‌های گردن آسیب نرساند
 • بالشی که مملو از قارچ، باکتری و مایت نباشد
 • بالشی که با پوزیشن خواب ما هماهنگی داشته باشد
 • بالشی که تا جای ممکن از خروپف جلوگیری کند
 • بالشی که موجب سردرد نشود.

در ادامه هر یک از این موارد را توضیح خواهیم داد.

بالشت محافظ مهره‌های گردن

ستون فقرات شامل اجزای مختلفی است که یکی از آن‌ها گردن است. گردن بسیار انعطاف‌پذیر است که هفت تا مهره دارد.

همین مهره‌ها سنگینی سر را متحمل می‌شوند که گاهی اوقات به دلیل کار زیاد درگیر درد و حتی تورم خواهند شد. بنابراین داشتن یک خواب مفید برای استراحت گردن بسیار مورد نیاز است که اگر بالشت مناسبی استفاده نشود، گردن شکل نامطلوبی به خود می‌گیرد. اگر جز افرادی هستید که با مانیتور و لپ تاپ کار می‌کنید؛ اهمیت این موضوع دو برابر می‌شود. کارمندان به دلیل نشستن طولانی مدت پشت میز هم در خطر هستند و سایر مشاغلی که بیشتر اوقات روز سرپا  هستند. به هنگام استراحت این بالشت استاندارد است که اهمیت خود را نشان می‌دهد. نوع آن باید متناسب با پوزیشن خواب همیشگی شما باشد. برای اینکه بدانید چه بالشتی برای شما مناسب است؛ به مقاله‌ای تحت عنوان بالش خواب برای پوزیشن‌های متفاوت خواب از همین سایت مراجعه کنید. افرادی که بر روی پهلو و شکم می‌خوابند باید بالشت سفت مثل فوم یا لاتکس را استفاده کنند تا برای حفظ گردن در طول شب مناسب باشند.

بالشتی که مملو از قارچ، مایت و باکتری نباشد

بالش استاندارد برای یک خواب بدون سرفه و حساسیت ضروری است. مخصوصا کسانی که آلرژی دارند. قبل از هر چیز باید بدانید که هر بالشتی حتی اگر باکیفیت و استاندارد هم باشد، بهتر است هر دو سال یکبار تعویض شود. اما در این میان برخی از آن‌ها که از جنس‌های متفاوتی مثل پشم یا پر باشند به نسبت بقیه ممکن است بیشتر آلودگی‌ها محیط را جذب کنند. وجود قارچ، باکتری یا مایت(حشرات موذی)  تنفس را مشکل می‌کنند. بنابراین نیاز است که از بالشت استاندارد مثل فوم یا لاتکس استفاده کرد که ضد حساسیت هم باشند.

بالشتی که با پوزیشن خواب ما هماهنگ باشد

در طول خواب شبانه ممکن است ما در پوزیشن‌های متعددی قرار بگیریم اما همه ما یک غالب خواب همیشگی داریم. مثلا به پهلو خوابیدن یا بر روی شکم خوابیدن و همچنین به پشت خوابیدن نیاز به یک بالشت استاندارد دارد. اگر شما مشکلا معده یا کمر درد دارید؛ نمی‌توانید از بالشت پر استفاده کنید چرا که نرم است و موجب شکل‌گیری صحیح زاویه سر بر روی بالش نمی‌شود. در نتیجه برگشت غذا به مری بیشتر می‌شود  و درد کمر هم افزایش خواهد یافت.

بالشی که تا جای ممکن از خروپف جلوگیری کند

بالشت استاندارد
بالشت استاندارد برای پیشگیری از خروپف

جدا از اینکه خروپف می‌تواند دلایل زیادی از جمله مشکلات بینی یا معده و یا غیره داشته باشد، بخشی از این موضوع می‌تواند مربوط به بالشت باشد. معمولا بالشت استاندارد باعث برقراری ارتباط بین زوایه سر و خود بالش می‌شود که تنفس شما راحت‌تر خواهد شد. مشکلات مربوط به خروپف در بین تمامی افراد با سنین مختلف شایع است شاید بد نباشد قبل از هر اقدامی بالشت استاندارد را امتحان کنید.

بالشتی که موجب سردرد نشود

برخی از سردردها می‌توانند از کمبود خواب و عدم خوابیدن درست باشد. گردن متشکل از رشته‌های عصبی دنباله‌دار است که در شانه‌ها، سر و سایر اعضای بدن مثل دست‌ها و بازوها امتداد دارند. وقتی بالشت استاندارد نداشته باشیم، زاویه سر روی بالش به درستی  قرار نمی‌گیرد و فشار بر رشته‌های عصبی زیا می‌شود. جریان خون به سلول‌ها کاهش می‌یابد و گرفتگی و بی‌نظمی موجب درد در سر، چشم و کوفتگی در سایر اجزای بدن می‌شود.

بالش طبی

بالش طبی جز بالش‌هایی است که معمولا استانداردهای لازم را دارد. یعنی می‌تواند، بسیاری از مواردی که در این مقاله گفتیم، پوشش دهد. این نوع بالشت به شکل چهارگوش با محتوای متفاوت مثل پنبه، الیاف و اسفنج پر می‌شود. مهمترین مزیت این نوع بالشت استاندارد این است که سر، گردن را با ستون فقرات در یک راستا قرار می‌دهد و از قوز کمر جلوگیری می‌کند. از طرفی با قرار گرفتن درست سر و گردن بر روی بالش فشار بر رشته‌های عصبی کاهش می‌یابد و جریان خوب به راحتی صورت می‌گیرد. خوابی آرام به کمک این نوع بالش امکان‌پذیر است. اما همانطور که گفتیم از متریال مختلفی تهیه شده است که باید متناسب با پوزیشن خواب تهیه شود.

اندازه بالش استاندارد

ابعاد بالشت استاندارد

برای تعیین اندازه بالشت باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت

 • بالشت بانوان
 • بالشت آقابان
 • بالشت بزرگسالان
 • بالشت کودکان
 • بالشت زنان باردار
 • و غیره..

هر کدام از این بالشت‌ها برای افراد متناسب با وزن سر، موقعیت خواب، شرایط جسمی متفاوت هستند.

اما معمولا ابعادی که برای بزرگسالان در نظر گرفته می‌شود:

 • بالشت 74 در 48
 • 50 در 70
 • 60 در 90

و برای کودکان ابعاد 30 در 40 را در نظر گرفته‌اند.

نوع بالش را جدی بگیرید

برخی از مشکلاتی که برای بدن ما اتفاق می افتد و یا خوابی با کیفیت نداریم و در طول روز خسته هستیم، همگی ناشی از عدم استفاده از بالش مناسب برای خواب است. آسیب به مهره گردن، خر و پف و خواب ناکافی همگی عواملی است که با انتخاب بالش مناسب می توان از آن جلوگیری کرد. بالش ها انواع مختلفی دارد که هر فرد بتواند بالش مناسب خود را انتخاب کند. قبل از خرید بالش حتما از انواع آن آگاهی کسب کنید و بالشی مناسب خود تهیه کنید تا هم به سلامت جسمی خود اهمیت داده باشید و هم از خوابی آسوده و باکیفیت لذت ببرید.

نتیجه : بالشت استاندارد برای یک خواب کافی و باکیفیت

در طول مقاله به ویژگی‌های یک بالشت خوب اشاره کردیم که معمولا یک بالشت استاندارد باید یک چنین ویژگی را داشته باشد. برای تهیه این نوع محصول خواب بهتر است دقت بیشتری داشته باشید و از فروشگاه‌های معتبر خرید را انجام دهید. دقت به ابعاد بالشت و محتویات داخل آن  کیفیت خواب شما را تضمین خواهد کرد.

  برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه