0

بالش خواب برای پوزیشن‌های متفاوت خواب

بالش خواب یکی از مهمترین عناصر تختخواب شماست، در صورتی که نسبت به آن هوشیار نباشید، در طولانی مدت می‌تواند بر گردن، ستون فقرات و از همه مهمتر خواب شما آسیب برساند. پس به جای آنکه در طول شب از این ور به آن ور تخت جا به جا شوید و بالش را ضربه بزنید تا صاف شود و راحت بگیرید، به فکر خرید بالش استاندارد باشید تا درگیر این عوارض نشوید. در این مقاله به انواع بالش برای پوزیشن‌های متعدد خواب می‌پردازیم که مطالعه آن تنها 2 دقیقه زمان از شما می‌گیرد.

بالش خواب

بالش خواب برای یک زندگی سالم بدون بیماری و کسالت ضروری است. چه بسا که اکثر بیماری‌ها به دلیل مشکلات خواب و عوارضی که بر سلامت فیزیکی می‌گذارد، حاصل می‌شوند. از طرفی وقتی خواب شما کیفیت لازم را نداشته باشد، درگیر بیماری‌های روحی از جمله افسردگی، اضطراب و بیماری‌های جسمی چون آرتروز گردن، ستون فقرات و بیماری‌های از این قبیل خواهیم شد. افراد به هنگام خواب به وضعیت‌های مختلفی تغییر جهت می‌دهند، اما همه ما یک وضعیت غالب داریم که بیشتر مواقع به همان شکل می‌خوابیم. یعنی ممکن است به پهلو، روی کمر، بر روی شکم بخوابیم و برای هر کدام از این حالت‌ها نیاز به یک بالشت مخصوص داریم.

انواع بالش

در ادامه به انواع بالش موجود در بازار اشاره می‌کنیم تا بر اساس وضعیت و مشکلات جسمی بتوانید نوع مناسب بالش طبی را خریداری کنید.

بالش پر

بالش‌های پر، برای کسانی مناسب هستند که در طول خواب مدام جا به جا می‌شوند و وضعیت‌های مختلفی را تجربه می‌کنند. دقت داشته باشید که به هر بالشی که از پر باشد؛ اعتماد نکنید، برخی از این نوع بالش ها به دلیل پرهای ناموغوب ایجاد حساسیت می‌کنند پس بهتر است از پرهای زیرین پرندگان باشد تا یک خواب باکیفیت را به شما هدیه بدهد. در ضمن باید بدانید که بالش پر معمولا سفت و مقاوم نیست، یعنی محکم برای حفظ سر و گردن نیست، پس اگر عادت دارید که به پهلو یا طاق باز بخوابید، محافظ خوبی برای سر و گردن نخواهد بود. همچنین برای بیماران آرتروز مناسب نیستند.

 پشمی

یکی دیگر از انواع بالش‌های موجود در بازار بالش پشمی است که شاید نسبت به سایرین مزیت‌های زیادی داشته باشد. از همه مهمتر ایجاد حساسیت نمی‌کند، امکان جا به جایی هوا در داخل بالش وجود دارد، پس دما به دام نمی‌افتد و ایجاد گرما نمی‌کند. برای کسانی که عادت دارند که به پهلو یا طاق باز بخوابند مورد خوبی است که آن را در تختخواب خود بگنجانند. نکته مهم دیگر اینکه بسیاری از تشک‌ها و بالش‌های موجود باکتری و مایت‌های زیادی را از محیط جذب می‌کنند که این موضوع برای بیماران تنفسی مبتلا به آسم مهم است. اگر برای مراقبت از بیماری که تازه از بیمارستان مرخص شده از آن استفاده کنید به خوبی از گردن و کمر او محافطت خواهد کرد. همچنین به عنوان یک تکیه گاه در تختخواب شما ایده‌آل خواهد بود. بالشت پشمی باکتری و مایت موجود از محیط را جذب نمی‌کند و اگر نوع مرغوب و باکیفیت آن را خریداری کنید، باید از پشم فراوری شده تهیه شده باشد.

 الیاف

جنس آن از جنس پلی‌استر است  که برای افرادی که بر روی شکم می‌خوابند، می‌تواند گزینه مناسبی باشد. نه خیلی سفت است و نه خیلی نرم است. البته تاریخ انقضای مشخصی دارد که بعد از اینکه حجم بالش کم شد، نمی‌توان محتویات درونی‌اش را تعویض کرد و باید نوع جدید آن را خریداری کنید.

بالشت لاتکس

لاتکس

کمی با سایر محصولات نامبرده فرق دارد، یعنی کمی نسبت به بقیه سفت‌تر و محکم‌تر است. این بالش برای بیمارانی که درد گردن دارند و یا ستون فقرات آن‌ها مشکل دارد، مناسب است. افرادی که به پشت می‌خوابند بهتر است از  لاتکس استفاده کنند. همچنین موجب تغییر شکل گردن در طول خواب نمی‌شود و این حفظ حالت برای خواب باکیفیت بسیار ضروری است. حتی برای کسانی که به تازگی کاشت مو و یا ابرو انجام داده‌اند، برای اینکه از تغییرات در حین خواب تا حد ممکن پیشگیری کنند، بالش لاتکس مورد مناسبی است. صمغ درخت لاتکس ماده اصلی این نوع بالش است که معمولا ایجاد حساسیت نمی‌کند و سایر افراد با حساسیت بالا هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

بالش میکروژل برای بیماران آرتروز

قیمت میکروژل در بازار گران است و معمولا از جنس ابریشم خالص می‌باشد. در طول خواب شکل گردن را به خود می‌گیرد و از تغییر شکل جلوگیری می‌کنند. بنابراین از شکل گرفتن گردن در حالت‌های نامناسب خودداری کرده و بعد از بیدار شدن دوباره به حالت اول خود باز می‌گردد. ابریشمی موجود در آن  ضد حساسیت است و مشکلات تنفسی به هیچ عنوان نخواهند داشت.

بالش طبی

بالش ل
طبی

جز بالش‌های هوشمند دسته بندی می‌شوند. محصولی است که شکل‌پذیری خوبی دارد. بنابراین در طول شب تمامی خستگی که در طول روز بر سر و گردن اعمال شده است، به کمک این محصول طبی تخلیه می‌شود. چرا که تکیه‌گاه خوبی است.

اندازه استاندارد بالش

پیرامون اندازه بالش سوالات زیادی می‌شود. اما اندازه دقیق موجود نیست یعنی نمی‌توان ابعاد مشخصی را تعیین کرد که این بالش برای یک فرد سالم و بالغ مناسب است. بلکه متناسب با اندازه سر، نوع خواب، وضعیت بدن به هنگام خواب این اندازه متغیر است. اما معمولا ابعاد 60 در 80 را اندازه استاندارد برای تختخواب می‌دانند. بالش‌های استاندارد نسبت به بالش‌های معمولا کمی بزرگتر هستند که معمولا به نام‌های کویین و همچنین کینگ معروف هستند. به لحاظ طول و عرض کمی بزرگتر می‌باشند و همین خواب را راحت و آسوده می‌کند.

به مدل بالش خود دقت کنید

انتخاب بالش از نکات مهمی است که هنگام خرید باید به آن دقت کنید. انتخاب بالش مناسب به سلامتی شما کمک می کند و همچنین باعث می شود خوابی راحت و آسوده داشته باشید. بالش نقش مهمی در جلوگیری از درد ستون فقرات و آسیب به گردن دارد. بالش ها با توجه به کارایی که دارند از جنس و مدل های مختلف هستند تا هر فردی بتواند بالش مناسبی برای خود تهیه کند. کافی است قبل از خرید بالش حتما از مدل ها و انواع آن ها اطلاعات کسب کنید و بالش مناسب خود را خریداری کنید. آگاهی از مدل بالش این امکان را می دهد بالش مناسب خود را با هزینه ای معقول خریداری کنید.

بالش و نتایج

بالش و تشک یکی از مهمترین عناصر تشکیل دهنده تختخواب هستند. اگر بالشی که انتخاب می‌کنید از استانداردهای لازم برخوردار نباشد، خواب کافی ندارید. به مرور زمان درگیر آرتروز گردن و درد ستون فقرات می‌شوید. از همه مهمتر بر شکل‌گیری گردن و کمر تاثیر می‌گذارد. بنابراین بهتر است انتخاب خود را برای بالش با دقت بیشتری انجام دهید. مخصوصا افرادی که با لپ‌تاپ و کامپیوتر بیشتر کار می‌کنند، افرادی که تایپیست هستند. افرادی که به واسطه شغل خود بیشتر پشت میز و صندلی می‌نشینند و سنگینی زیادی را بر سر و گردن متحمل می‌شوند، نیاز به نوع استاندارد دارند.

    برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه