0

نقش خواب در سلامت زنان

تحقيقات سال هاي اخير بارها و بارها نشان داده است که چطور خواب کافي در سلامت کلي ما مهم است . مطالعات نشان داده است که بي خوابي در بروز مشکلات متعدد بويژه چاقي و بيماري هاي قلبي بسيار موثر است. بنياد ملي خواب توصيه کرده است که هر فرد ميبايست بين 7 تا 9 ساعت در هر شب بخوابد. و در عين حال، همچنان به درمان خواب به عنوان چيزي که به اندازه کافي در آن حق انتخاب داريم پرداخته و حتي اگر زمان زيادي نداشته باشيم، مي توانيم به سادگي اين موضوع را حل کنيم.
براي درک بهتر اينکه چقدر خواب در سلامت زنان مهم است ، به برخي از مطالعات اخير مي پردازيم که دلايل توجه به خواب را به همان اندازه که به ميزان تغذيه و ميزان کار توجه مي کنيد، نشان مي دهند.

خواب آلودگي روزانه افزايش خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي رانشان مي دهد
يک مطالعه جديد نشان مي دهد زناني که خواب آلودگي هاي متعدد را در طول روز تجربه مي کنند، نمي دانند که اين شرايط بيشتر آنها را در معرض خطر حمله قلبي يا سکته قرار مي دهد.اين مطالعه شامل اطلاعات بيش از 80000 زن است که نشان مي دهد احتمال بروز مشکل قلبي و عروقي در زناني که خواب آلودگي روزانه دارند بيشتر است .

چرت زدن در طول روز خطر مرگ را يک سوم افزايش مي دهد
يک مطالعه انجام شده در دانشگاه کمبريج نشان مي دهد که چرت زدن در طول روز مي تواند خطر مرگ را به ميزان يک سوم افزايش دهد. طبق مطالعات انجام شده برروي بزرگسالان بين 40 تا 65 سال نشان مي دهد کسانيکه به طور مرتب 1 ساعت يا بيشتر در طول روز چرت مي زدند نسبت به همسالان خود که چرت نمي زدند بيش از دو برابر در مرض خطر مرگ قرار داشتند.
در افراد 40 تا 79 ساله که بطور منظم در طول روز کمتر از 1 ساعت چرت مي زنند، 14درصد احتمال خطر مرگ بيشتر مي شود. اين در حالي است که علل آن دقيقاً مشخص نيست اما محققان بر اين باورند که افزايش خطر مرگ به دليل افزايش بيماري هاي تنفسي است.

خوابيدن نزديک هم، زوج ها را خوشحال و راضي نگه مي دارد
اگر يک رابطه شاد مي خواهيد ، هنگام خواب به شريک زندگيتان نزديکتر شويد. يک مطالعه نشان داده است زن و شوهر هايي که نزديک هم و با فاصله کمتر از 5/2 سانتي متر از هم مي خوابند به احتمال زياد خوشحال تر از کساني هستند که با فاصله 76 سانتي متري و بيشتر، از هم مي خوابند.
ايجاد تماس فيزيکي مناسب در خواب نيز به ما، در داشتن احساس خوب کمک مي کند و کساني که تماس فيزيکي دارند شادتر از کساني هستند که تماس فيزيکي ندارند. علاوه بر اين، بيشتر زوج هايي که شب را صرف ايجاد تماس فيزيکي مي کردند راضي تر و شادتر از کساني بودند که با قانون ” لمس کردن ممنوع ” ، براي خوابيدن تلاش مي کردند .

دمدمي مزاج هستيد؟ شايد شما خواب کافي نداريد
اگر شما بد اخلاق و دم دمي مزاج هستيد، ممکن است سندرم قبل از قاعدگي نباشد بلکه ساده تر از آن يعني از بي خوابي باشد. تحقيقي در دانشگاه جنوب شرقي نوا در حال انجام است، اين تحقيق درباره تاثير عادات خواب ما بر روي احساساتمان است اينکه کيفيت خواب مهمتر از مقدار ساعات خواب مي باشد. به نظر مي رسد کمبود خواب به علت توجه بيش از حد به هيجانات و احساسات است و اين کمبود خواب کنترل واکنش هاي احساسي را هم مشکل تر مي سازد.

    برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه