0

لحاف و نکات مربوط به خریدن این کالای خواب

لحاف از قدیم ‌الایام در بین همه اقشار مورد استفاده بوده است و همچنان به محبوبیت خود ادامه می‌دهد. اگرچه به مانند گذشته و قبل نیست و آماده در بازار موجود است، در هر صورت یک روانداز مفید برای گرما می‌باشد. هر چند که لحاف‌های سنتی که به دست مادربزرگ‌ها دوخته می‌شد، لذت دیگری داشت. این محصول خواب البته برای فصول زمستان بیش‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد و نمونه مدرن و امروزی آن سبک‌تر و قابل شست و شو می‌باشد. در این مقاله به نکات پیرامون کاور تشک به عنوان کاور تشک  می‌پردازیم.

عنوان‌های اصلی این مقاله عبارتند از:

 • لحاف چیست
 • جنس الیاف سازنده
 • گرم‌ترین لحاف
 • روانداز مناسب نوزاد
 • نحوه شست و شو
 • نکات مهم حین خرید

لحاف چیست

لحاف، تشک و بالش جز محصولات همیشگی خواب هستند که از قدیم‌ الایام با بشر بوده‌اند. تا به امروز که تغییرات زیادی را متحمل شده‌اند و دارای استانداردهای ویژه‌ای هستند که خواب باکیفیت را فراهم می‌کنند. متاسفانه برخی لحاف را به عنوان روتختی اشتباه می‌گیرند، درحالی که اینگونه نیست. لحاف خود یک روکش جداگانه است و برای حفظ گرما در طول زمستان استفاده می‌شود. برخی از پزشکان معتقد هستند که خواب عمیق و آرام در زمستان می‌تواند بیشتر و بهتر باشد. اینگونه که در طول زمستان اتاق را در حد متعادل گرم نگه داریم و با استفاده از گرمای یک لحاف پنبه‌ای خواب آرام را بدست آوریم. کاور تشک تقریبا یک اصطلاح فراگیر در بین تمامی فرهنگ‌ها و کشورهای متعدد است. مثلا در کشورهای ایالات متحده امریکا به جای لحاف از درج لحاف استفاده می‌کنند. این در واقع یک اصطلاح است و همان شکل و شمایل لحاف را دارند که یک پتو در داخل روکش لحاف هم دارند.

جنس الیاف سازنده

جنس الیافی که کاور تشک را پر می‌کنند و می‌سازند متفاوت است. بخش اعظم قیمت مرتبط با جنس الیاف است.

برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • پنبه
 • پر قو
 • پشم
 • پشم شیشه‌ای
 • پلی‌استر
 • میکروفیبر
 • ابریشم

برخی از افراد به پشم، پشم شیشه‌ای یا پر قو حساسیت دارند، بنابراین از این نوع لحاف خریداری نکنید. برای همین می‌توانید از ملحفه‌ای با جنس کتان استفاده کنید تا مانع از حساسیت شوند. در ضمن با گرفتن ملحفه از ریختن پشم یا پر به بیرون از کاور و پیشگیری از کثیف شدن خانه، اقدام کرده‌اید. در بین این الیاف پنبه به صرفه‌ترین و بهترین نوع برای پر کردن لحاف است.

گرم‌ترین کاور تشک

معمولا گرم‌ترین الیاف برای پر کردن لحاف را مواد سازنده‌ای چون پر می‌دانند. مثل پر قو که هم نرم است و هم اینکه سریعا هوا را به دام می‌اندازد و ایجاد گرما می‌کند. اما همانطور که در بخش‌های قبلی گفته شد، وجود پر برای برخی از افراد حساست‌زا است، مخصوصا برای بچه‌ها که پوست و تنفسی حساس دارند. در ضمن افرادی که گرم مزاج هستند، هم نمی‌توانند از این نوع روانداز استفاده کنند. به این دلیل که ممکن است در طول شب دچار عرق و گرمای زیاد شوند و با کنار زدن کاور سرما بخورند. این موضوع هم بیشتر برای بچه‌ها مورد حساسیت است. در کنار پر، پلی استر هم نقش بسزایی در ایجاد گرمی هوا دارد.

اجزای تشکیل دهنده یک لحاف

بهترین کاور تشک

یک لحاف از دو بخش:

 • پوسته
 • و پر کننده

تشکیل شده است.

پوسته که در واقع همان روکشی است که مواد و محتویات داخل لحاف را که در بخش قبل بدان اشاره کردیم، می‌پوشاند. پوسته یا ملحفه یک محافظ برای محتویات داخلی است تا کثیف نشوند و بیرون ریخته نشوند.

روانداز مناسب نوزاد

البته در مورد کاور تشک یا روانداز نوزاد باید از یک محصول سبک و متعادل استفاده کنید. کودک پوستی حساس دارد و از همه مهمتر تنفس او در 6 ماه اول زندگی باید مورد مراقبت شدید باشد. بنابراین از یک روانداز نخی سبک استفاده کنید که محافظ برای او باشد. همچنین بتواند به عنوان یک پوشش محافظتی در فصل گرما و سرما عمل کند و در عین حال سبک هم باشد.

نحوه شست و شو

برای شستن کاور نکات بسیار زیادی را باید در نظر بگیرید. توصیه می‌شود در نگهداری و محافظت لحاف نهایت دقت را داشته باشید. این مراقبت کار خانم‌های خانه‌دار است و می‌دانند که چگونه لحاف را از کثیفی و آسیب‌های احتمالی حفظ کنند. برای همین بهتر است از ملحفه کمک بگیرید، ملحفه پوسته محافظتی است که قابل شست و شو است. بهتر است، در سال یک یا دو بار شسته شود و در نهایت هر دو سال یک بار آن را تعویض کنید. مکانی که برای نگهداری لحاف و پتو استفاده می‌کنید، باید به خوبی برانداز شود. یعنی مکانی مرطوب نباشد، عاری از هرگونه حشرات موذی باشد. بهتر است اگر مدتی از  کاور استفاده نمی‌کنید، آن را بیرون بیاورید تا شکل همیشگی به خود نگیرند. برای شستن  از آب خنک و مواد شوینده متعادل استفاده کنید. در نهایت باید آب آن را به درستی جمع کنید و در معرض مستقیم آفتاب قرار ندهید. توصیه می‌شود تا جای ممکن به خشکشویی بدهید.

نکات مهم خرید لحاف

نکات خریدن کاور تشک

بدن شما چه می‌خواهد

خرید لحاف ایده‌آل به خود شما به عنوان مصرف کننده باز می‌گردد. ابتدا باید بدانید که شما فردی گرم مزاج  یا سر مزاج هستید. یعنی شما با یک لایه نازک مثل پتو مسافرتی احساس گرما می‌کنید یا نه باید ضخیم‌تر مثل لحاف باشد. پس در انتخاب مواد پر کننده لحاف دقت داشته باشید.

سایز لحاف

این موضوع یعنی سایز کاور تشک بسیار مهم است، لحاف دو نفره یا تک نفره کدام را می‌خواهید. تصمیم درست بگیرید تا بعدآ به هنگام خواب لحاف کم نیاورید و سرما نخورید.

الیاف پر کننده

الیاف پر کننده مهمترین عنصر تعیین کننده قیمت روانداز است و به هنگام خرید باید به آن دقت داشته باشید. اگر فردی حساس همراه با آلرژی هستید؛ از روانداز حاوی پر و پشم استفاده نکنید. اما اگر مشکلات اینچنینی ندارید، پر می‌تواند مناسب باشد، هم نرم است، سبک است و گرمای خوبی دارد. البته قیمت بیشتری دارد. پنبه به لحاظ کیفیت و قیمت مناسب‌تر است اما نیاز به مراقبت هم دارد که احتیاجی به شست و شو نداشته باشد، چون شستنش سخت است.

کاور لحاف

توجه داشته باشید که در خیلی از مواقع خود لحاف حکم کاور تشک را دارد، پس جنس آن را در نظر بگیرید. اگر کثیف شود یا از نوع الیافی باشد که ایجاد کرک و پرز کند، تشک را هم آلوده می‌کند.

رنگ و طرح

رنگ و طرح هم جز آخرین المان‌های خرید هستند که متناسب با هر کدام قیمت مخصوصی در نظر گرفته می‌شود

دانستی های لحاف

امروزه با توجه به تنوع در روکش و لحاف هر کسی می تواند با توجه به سلیقه خود، از لحاف برای روکش تخت و رواندازی هنگام خواب استفاده کند. لحاف ها به دلیل داشتن متریال الیاف از گرمای مناسب و در عین حال از سبکی برخوردار هستند. همچنین تنوع بسیار زیادی در طرح و رنگ آن ها وجود دارد تا بتوانند هر فردی با سلیقه های مختلف راضی کند. لحاف ها با توجه به تفاوت در سایز تشک ها از سایز های مختلفی برخوردار هستند، حتی برخی از لحاف ها مخصوص کودکان و نوزدان هستند. روکش لحاف ها از مدل های مختلف است و از جنسی برای روکش ها استفاده می شود که قابل شست و شو باشد و بتوان به راحتی آن ها را شست. پیشنهاد می شود قبل از خرید کاور و روکش برای تشک خود انواع لحاف ها را درنظر بگیرید و مدل های آن را بررسی کنید. لحاف ها می توانند جنس های مناسب با قیمت های مناسب باشند و ارزش خریدن را داشته باشند.

سخن پایانی : لحاف و نکات مهم آن

لحاف جز عناصر سازنده تختخواب یا مکان خواب شماست. بهتر است در مورد آن بی‌تفاوت نباشید چرا که نیمی از عمر ما در خواب می‌گذرد. پس بهتر است برای خواب‌مان احترام قائل باشیم و یک محصول باکیفیت را خریداری کنید. تمامی نکات پیرامون کاور تشک را در این مقاله ذکر کردیم، برای خرید به صرفه و معقول آن را مطالعه کنید.

  برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه