0

پشتی صندلی چه ویژگی‌های باید داشته باشد

پشتی صندلی برای  کارمندان بسیار مورد نیاز است، امروزه نشستن پشت میز بیش از گذشته رایج است. از طرفی خود رانندگی برای ساعت‌های طولانی  ایجاد کمر درد و گردن درد می‌کند. پس می‌بینید که نشستن‌های غیراصولی در طول زندگی ما بسیار زیاد هستند. اگر نادیده بگیریم، درگیر بیماری‌هایی مثل آرتروز می‌شویم. بنابراین بهتر است در مورد پشتی صندلی در انواع متعدد اطلاعات لازم را کسب کنید. مخصوصا اگر راجع به این پشتی تا به حال اطلاعات کاملی نداشته‌اید و یا اطلاعات مربوطه بسیار کم بوده است.

در این مقاله طبق عناوین زیر به پشتی صندلی می‌پردازیم:

  • پشتی صندلی چیست
  • انواع پشتی
  • ویژگی‌های پشتی صندلی
  • نکات مهم برای خرید
  • افراد کاندید برای استفاده از پشتی صندلی
  • قیمت پشتی صندلی

پشتی صندلی چیست

در سال‌های اخیر مخصوصا با شیوع بیماری ویروسی کرونا خانه‌نشینی و ساعت‌ها پشت میز نشستن امری اجباری شده است. برای همین اگر به مدت طولانی به صورت غیراستاندارد پشت میز  بنشینید، کمر و گردن آسیب خواهد دید. شما نیاز دارید که از یک پشتی برای صندلی استفاده کنید که استاندارد باشد تا به هنگام نشستن درگیر درد عضلانی نشوید. پشتی به نحوی طراحی شده است که میزان فشار را حین نشستن کاهش می‌دهد. به گونه‌ای که فشار را در تمامی نقاط به صورت یکسان پراکنده می‌کند. بدین صورت درد و کشش عضلات به کمترین حد خود می‌رسد. از طرف دیگر این پشتی موجب نشستن به صورت صحیح می‌شود. یعنی از خم شدن بیش از اندازه گردن یا قوز کمر جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر ساعات بسیار زیادی را پشت فرمان ماشین یا پشت میز  هستید، شک نکنید که نیاز به پشتی دارید تا از درد‌های احتمالی مفصلی نجات پیدا کنید.

در ادامه به ویژگی‌ها و کاربرد این نوع پشتی صندلی اشاره می‌کنیم.

انواع پشتی صندلی

پشتی انواع مخصوص به خود را دارد. یعنی برای هر موقعیت مکانی می‌توان نوع ویژه و مناسب  خود را بخرید. برای همین بهتر است که قبل از تصمیم به خریدن ابتدا با انواع آن آشنا شوید.

پشتی صندلی طبی

برای داشتن یک حالت ایده‌آل پشت میز ، روی صندلی باید جهت‌گیری و طرز نشستن ما صحیح باشد. ستون فقرات و گردن دارای انحنای طبیعی هستند که موجب شکل‌گیری صحیح سر و گردن می‌شوند. بنابراین شما باید در جهت حفظ این انحنای طبیعی کوشا باشید و آسیب‌های احتمالی را به حداقل برسانید. یکی از این خطرات که ستون فقرات را تهدید می‌کند و موجب شکل‌گیری قوز کمر می‌شود، نشستن‌های طولانی و غیراصولی است. پس استفاده از پشتی صندلی طبی می‌تواند یکی از عوامل بازدارنده خطرات مربوطه باشد. پشتی صندلی با تقسیم کردن میزان فشار به نواحی مختلف از ایجاد فشار بر یک ناحیه جلوگیری می‌کند. ماهیچه‌ها  که عامل حفاظت مفصل‌ها هستند، به خوبی از سمت این پشتی طبی حمایت می‌شوند. اینگونه میزان فشار بر روی آن‌ها نیز کاهش می‌یابد و دردهای عضلانی هم از بین می‌روند.

مزایای استفاده از پشتی طبی

مزایای پشتی

این پشتی  طبی دارای مزایای متعددی است که برخی از مهمترین آن‌ها عبارت است از:

انواع بیماری‌های مفصلی و ستوان فقرات مثل آرتروز، دیسک، سیاتیک و غیره.. کاهش می‌یابد با گودی کمر هماهنگ است و از ایجاد فشار و در نهایت درد زیاد بر مفاصل جلوگیری می‌کند به فرایند تنفس کمک می‌کند چون کمر شما به صورت استاندارد قرار گرفته  و فشار بر شکم کاهش می‌یابد. روند کار شما تسریع می‌یابد چون نشستن شما تصحیح یافته است وکار را با سرعت بیشتری انجام می‌دهید. وقتی اصول نشستن بر روی صندلی رعایت شود، مشکلات مربوط به هضم معده و تنفس ریه‌ها نیز حل خواهد شد

پشتی صندلی کمری

پشتی کمری به مانند پشتی طبی مورد نیاز برای بسیاری از کارمندان است. همان‌طور که در بخش قبلی به ستون فقرات و ساختار آن‌ها اشاره کردیم، باید انحنای این بخش حفظ شود. در بسیاری از مواقع عادت کرده‌ایم که به یک حالت روی صندلی بنشینیم، ساعت‌ها به همان شکل می‌نشینیم. همین عدم تعادل با درد، فشار و قوز  ناحیه پشت خود را نشان می‌دهد. بنابراین استفاده از پشتی کمری می‌تواند، استاندارد نشستن روی صندلی را برای شما فراهم کند. سر و گردن در یک موقعیت مناسب قرار می‌گیرند. از خمیدگی و قوز کمر جلوگیری می‌شود، تنفس شما راحت‌تر و اکسیژن‌ رسانی سریع‌تر خواهد بود. به دنبال همین شما به راحتی کار خود را در مدت زمان اندکی انجام می‌دهید. خطری مفاصل شما را تهدید نخواهد کرد. برای همین پشتی کمری باید دقیقا قسمت تحتانی یا پایین کمر قرار بگیرد تا با آن همسو باشد. در مورد صندلی اداری باید آن را دقیقا بر قسمت پشتی صندلی قرار دهید و بالای خط کمربند قرار بگیرد.

افراد کاندید از پشتی‌های مخصوص صندلی

پشتی طبی
پشتی طبی برای افراد مورد نیاز

کارهای امروزه اکثرا پشت میز هستند، یعنی تعداد کارمندان در سراسر دنیا افرایش یافته‌اند. از طرفی طبق آمارهای برآورد شده بعد از سرماخوردگی این دردهای عضلانی و آرتروز است که موجب افزایش درخواست مرخصی می‌شوند. بنابراین اهمیت و سلامت کارمندان در الویت قرار می‌گیرد. برای همین کارمندان بیش از سایرین باید از پستی صندلی استفاده کنند. در کنار آن اکثر ما از ماشین استفاده می‌کنیم که نداشتن پشتی باعث قوز کمر و درد می‌شوند. بهتر است برای صندلی ماشین پشت فرمان حتما از پشتی استفاده کنید.

قیمت خرید پشتی

برای صندلی باید پشتی استاندارد خرید کنید. این محصول را حتما از لوازم تجهیزات پزشکی خریداری کنید. بنابراین قیمت آن بر اساس سایز و اندازه، جنس آن، برند محصول و برخی ویژگی‌های خاص تعیین می‌شود. بهتر است قبل از خرید هدف خود را از خرید مشخص کنید. آیا شما درگیر یک درد عضلانی حاد یا مزمن هستید؟ آیا قصد دارید برای پیشگیری از دردهای عضلانی آن را خریداری کنید؟ در مجموع هر یک می‌توانند پشتی مخصوص به خود را داشته باشند و شما را در رسیدن به نتیجه یاری دهند.

نیاز داشتن پشتی صندلی

با توجه به ساعت کاری افراد کارمند، باید به این نکته توجه کرد که اگر از پشتی مناسبی در طول زمان نشستن استفاده نکنند، ممکن است دچار آسیب های جسمی شوند. با داشتن یک پشتی مناسب برای صندلی اداری یا ماشین، می توان از خسته شدن هنگام کار کردن و همچنین آسیب هایی که ممکن است به گردن یا کمر وارد شود، جلوگیری کنیم. پشتی ها در سایزهای مختلف است و هر فردی متناسب با شرایط خود می تواند پشتی صندلی مناسبی با قیمت مناسبی خریداری کند. توصیه می شود زمان کوتاهی را صرف این مقاله کنید و از مزایای داشتن پشتی صندلی اطلاعات کسب کنید.

نتیجه : پشتی صندلی

پشتی مخصوص صندلی در انواع و اقسام گوناگون موجود است. این پشتی برای پیشگیری از درهای عضلانی تدارک دیده شده است. بهتر است از لوازم تجهیزات پزشکی آن را خریداری کنید. اگر احساس درد و کوفتگی بر اثر کار زیاد دارید، بهتر است به یک ارتوپد مراجعه کنید. ارتوپد پشتی مخصوص به شما را تجویز می‌کند که بهتر شما را حمایت خواهد کرد.

    برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه