0

خوشخواب خود را با این 4 معیار انتخاب کنید

خوشخواب را در سلامتی اندام‌های حرکتی مخصوصا ارگان‌های تحتانی دست کم نگیرید. اگر به دنبال خرید جدی یک تشک خوشخواب هستید، شاید چالش‌برانگیزترین سوال برای شما مکان خرید باشد، اینکه از کجا خرید کنیم. بهتر است از همین ابتدا نوع خرید خود را مشخص کنید، آنلاین یا حضوری؟ چگونه قرار است، این کار را انجام دهید. و بعد از پاسخ‌ دهی به این سوال به سوالات مهمتر بپردازید. سوالات دیگر در مورد اندازه،شکل، طراحی خوشخواب را مد نظر قرار دهید مخصوصا اگر برای اولین بار است که اقدام به خرید تشک خواب می‌کنید. در این راهنمای قصد داریم، نحوه انتخاب تشک مناسب را با 4 معیار اساسی برای شما توضیح دهیم.

خوشخواب و سوالات مهم جهت خرید تشک

اگر در فکر خرید خوشخواب هستید اما هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اید، بهتر است کاری را که پیشنهاد می‌دهیم انجام دهید. ابتدا به این 4سوالی که در ادامه مطرح می‌کنیم ، خوب فکر کنید و سپس جواب هر کدام را مطالعه کنید. اگر پاسخ به سوالات مثبت بود و جواب‌های که ارائه دادیم قانع کننده بود در انتهای این مقاله حتما با مرکز خرید تشک تماس بگیرید.

 • تشک فعلی شما چند ساله است؟
 • در چه وضعیتی می‌خوابید؟( پوزیشن همیشگی)
 • به چه مقدار سفتی تشک نیاز دارید؟
 • چه نوع تشکی نیاز دارید؟

خوشخواب شما چند ساله است

این سوال را باید ابتدا پاسخ بدهید تا مسیر برای خرید قطعی هموار شود. اگر تشک شما 8 ساله است باید به فکر یک خوشخواب دیگر باشید. البته این عدد به صورت استاندارد نیست.

 • برای تشک‌ها مموری فوم و هیبرید بعد از ده سال باید تعویض شوند.
 • تشک‌های لاتکس نزدیک به 12 سال دیگر کارایی لازم را ندارند.
 • و سایر تشک‌ها تقریبا 4 یا 5 سال و نهایتا 6 سال قابل استفاده هستند.

در حالی که این اعداد ارقام مفید هستند، عوامل دیگر را هم باید در نظر بگیرید. به بدن خود گوش دهید:

 • صبح که از خواب بیدار می‌شوید کمر درد دارید یا گردن شما خشک شده است؟
 • آیا متوجه فرورفتگی در تشک شده‌اید؟
 • آیا در پیدا کردن یک موقعیت راحت بر روی تشک خود شب هنگام مشکل دارید؟

پس در این صورت با سر و ته کردن خوشخواب یا چرخاندن آن مشکلی حل نمی‌شود. شما باید به فکر یک تشک جدید باشید.

پوزیشن خواب شما چگونه است

البته بسیاری از افراد در طول خواب در موقعیت‌های متفاوتی قرار می‌گیرند اما برخی دیگر هم در یک پوزیشن ثابت می‌خوابند. مثلا ممکن است شما ابتدا بر پشت بخوابید و در طول خواب به پهلو تغییر موقعیت دهید. یا ممکن است از همان ابتدا به پهلو بخوابید و نزدیک به صبح که موقع بیدار شدن شماست، به خوابیدن روی شکم تغییر جهت دهید. اگر به این موضوع تا حالا دقت نکرده‌اید، یک هفته قبل از خرید حتما به این پوزیشن خواب دقت کنید. اینکه شما به پهلو، روی شکم یا پشت می‌خوابید یا ترکیبی از این سه تا را برای خواب دارید. در ادامه به خوشخواب مورد نیاز این پوزیشن‌ها اشاره می‌کنیم.

پشت خوابان

برای این افراد تشک باید در حد استاندارد سفت باشد. زیرا سفتی بیش از اندازه کشش غیر ضروری بر روی شانه‌ها و پایین تنه اعمال می‌کند. و اگر بیش از حد نرم باشد، باسن می‌تواند تراز با شانه‌ها را بر هم بزند و موجب خمیدگی در کمر و ستون فقرات شود. این افراد باید تشکی استفاده کنند که مقیاس سفتی بین 5.5 تا 7.10 قرار بگیرد. نرم‌ترین تشک با مقیاس یک است و سفت ترین 10 می‌باشد که عدد 6.5 حالت استاندارد آن است. پشت خوابان می‌توانند تشک‌های متعدد را انتخاب کنند اما توصیه می‌شود که از تشک‌های هیبریدی استفاده کنند.

پهلو خوابان

خوشخواب

پهلو خوابان باید کمی بیشتر در خرید خوشخواب دقت کنند. چرا که فشار بر شانه‌ها و باسن بر بیشترین حد خود می‌باشد. بنابراین باید این فشار را کمتر کنند و تشک با درجه سفتی کمتر رو به نرمی را انتخاب کنند. این افراد باید از تشک‌ها  محدوده 4 تا 6.10 مقیاس سختی استفاده کنند. تشک‌های مموری فوم برای این افراد بهترین انتخاب خواهد بود.

شکم خوابان

افرادی که بر روی شکم می‌خوابند بر خلاف پهلو خوابان نیاز به یک خوشخواب سفت دارند. تشکی که بتواند باسن را در راستای شانه‌ها بالا بیاورد. یعنی اگر تشک نرم باشد؛ موجب می‌شود، باسن با بقیه اندام‌ها هماهنگی نداشته باشد. تشک مخصوص شکم خوابان در محدوده 7 تا 9.10 مقیاس سختی است. تشک‌های هیبرید  و لاتکس همچنین فلزی منفصل برای این افراد مناسب است.

ترکیب خوابان

افرادی که با سه پوزیشن قبلی در طول شب تغییر جهت می‌دهند یعنی ممکن است بر پهلو، بر پشت یا شکم بخوابند، به یک تشک پویا نیاز دارند. یعنی تشکی که راحتی را در پشت، پهلو و شکم فراهم کند. تشک استاندارد محدوده 6.5 مقیاس سختی برای این افراد ایده‌آل است. تشک‌های هیبریدی و لاتکس برای این دسته از افراد متعادل می‌باشد. میزان سفتی تشک این سوال را در بخش مربوط به سوال دوم جواب دادیم، اما در برخی از موارد افراد به دلیل بیماری‌های مفصلی و حرکتی شامل استثنائاتی می‌شود. برای همین بهتر است از پزشک متخصص خود سوال کنید تا مرتبط با مشکل شما توصیه مفید را ارائه دهد.

نوع تشک

خوشخواب
نوع خوش خواب مخصوص شما

اکنون با توجه به معیارهای گفته شده و با در نظر گرفت عوامل متعدد وقت آن است که به نوع تشک اختصاصی خود برسید. در ادامه ویژگی‌ برخی از تشک‌های استاندارد موجود در بازار را با خصوصیات ضروری بر می‌شماریم. این موراد در انتخاب نهایی شما بی‌تاثیر نخواهند بود.

خوشخواب مموری فوم

مموری فوم به دلیل مقیاس سفتی استاندارد میزان فشار به نواحی مختلف مثل شانه‌ها، سر و باسن را به  حداقل می‌رساند. تنها مشکل این است که گرمای بدن را به دام می‌اندازد و ایجاد گرما می‌کند که برای افراد با طبع گرم مناسب نیست. اما برای زمستان ایده جالبی است. هر چند که انواع جدید مموری فوم با ژل‌های طراحی شده دما را متعادل می‌کنند. خوشخواب مموری فوم کمی نسبت به بقیه تشک‌ها نرم‌تر است و اگر شما به یک تشک خیلی سخت نیازمند هستید، بهتر است که مموری فوم را انتخاب نکنید. برندهای معروف خوشخواب مموری فوم شامل  Nectar، Amerisleep، Loom، Leaf  می‌باشد.

تشک لاتکس

تشک لاتکس یک تشک ارگانیک است و از مواد کاملا گیاهی طراحی و تنظیم شده است. به علاوه در تنظیم میزان دما و ایجاد فضای خنک تختخواب به خوبی عمل می‌کند و برای افراد با طبع گرم مناسب است. طیف وسیعی از افراد می‌توانند از این تشک استفاده کنند، مخصوصا کسانی که در طول شب در موقعیت‌های مختلف می‌خوابند. اگر نیاز به فشار کمتری بر روی شانه‌ها و باسن دارید، لاتکس برای شما مفید نیست و بهتر است از فوم مموری استفاده کنید. برندهای مطرح خوشخواب لاتکس  PlushbedsBotonical ، Bliss، Zenhaven می‌باشد.

تشک خوش خواب هیبرید

خوشخواب هیبرید دارای لایه رویی فوم است که با سیم پیچ‌ها و فنرهای داخلی ترکیب می‌شود تا فشار را  به اندام‌ها کاهش دهد. به مانند لاتکس برای طیف وسیعی از افراد مناسب است. پشت خوابان و افرادی که خواب با موقعیت‌های ترکیبی دارند می‌توانند از این نوع تشک استفاده کنند. تشک‌های هیبرید مخصوص Dream cloud،  Leesa، CasperHybrid، Hybrid  می‌باشد.

مدل خواب و نوع خوشخواب اهمیت بالایی دارد

تا حالا به این نکات توجه کرده اید که دونستن سن خوشخواب و نحوه خوابیدن شما مهم است؟ آیا سن خوشخواب خود را می دانید؟ آیا تا کنکون به انواع خوشخواب ها دقت کرده اید؟آیا میدانستید مدل خوابیدن شما و نوع خوشخواب و تشک شما مهم است؟ برای انتخاب تشک مناسب اول باید به این سوال ها پاسخ بدهید. با دانستن نوع مدل خوابیدن خود می توانید تشک و خوشخواب مناسبی برای خود تهیه کنید تا خوابی آسوده داشته باشید و همچنین عمر خوشخواب خود را بیشتر میکنید. انتخاب مناسب تشک با مدل خوابیدن می تواند در حفظ سلامتی و خوابی آسوده به شما کمک کند. در نتیجه از اهمیت بالایی برخوردار است. تنوع خوشخواب این امکان را فراهم کرده است که بتوانیم تشک و خوشخواب مناسب برای مدل خوابیدن خود و داشتن خوابی آسوده و با کیفیت،  انتخاب کنیم. سایت نارنجی در تلاش است با تهیه متنی مناسب و اطلاعاتی که نیاز دارید بتواند در صرفه جویی وقت برای انتخاب تشک مناسب با قیمت مناسب به شما کمک کند.

سخن پایانی در مورد خوشخواب

آنچه در مورد انواع خوشخواب و انواع مدل‌های خواب گفته شد، بیشتر در جهت آشنایی و راهنمایی بهتر برای خرید یک تشک مناسب است. البته که در کنار این توصیه‌هاا باید به سلامتی خود دقت بیشتری داشته باشید و در صورت آسیب دیدگی یکی از اندام‌های حرکتی و مفصلی حتما برای انتخاب خوشخواب از نظر پزشک خود مطلع شوید.

  برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه