0

روتختی استاندارد و هر آنچه که باید راجع به آن بدانید

روتختی تقریبا آخرین عنصر لازم برای یک تختخواب ایده‌آل جهت فراهم آوردن یک خواب آرام است. اگر تختخواب و تشک خود را به صورت استاندارد خریداری کرده‌اید، نباید روتختی را از قلم بیندازید. روتختی در واقع همان روکشی است که شما قرار است به هنگام خواب به روی خود بیندازید. اگر کیفیت پارچه که برای آن در نظر گرفته می‌شود، مرغوب نباشد، بر کیفیت خواب شما هم تاثیر می‌گذارد. یعنی ممکن است به جنس پارچه حساس باشید، یا اندازه کاور تشک مناسب تختخواب شما نباشد. پس گمان نکنید که انتخاب یک روتختی استاندارد نیاز به دقت و وارسی ندارد. در این مقاله قصد داریم به موارد زیر بپردازیم:

  • ویژگی‌های روتختی استاندارد
  • روتختی سه بعدی
  • بهترین پارچه ایده‌آل برای کاور تشک
  • بهترین پارچه ایده آل برای کاور لحاف
  • نحوه شست و شوی روتختی
  • قیمت روتختی استاندارد

ویژگی‌های روتختی استاندارد

کاور تخت یا همان کاور تشک باید یک سری ویژگی مطلوب داشته باشد تا ما به عنوان خریدار بتوانیم آن را برای خود استفاده کنیم. بسیاری از خریداران اصلا به استاندارد کاور تشک دقت نمی‌کنند، تنها به رنگ، طرح و تناسب آن با رنگ اتاق دقت دارند. این نوع انتخاب کاملا اشتباه است؛ شما از کاور فقط برای روکش تخت استفاده نمی‌کنید بلکه قرار است به شما هم یک خواب آرام هدیه بدهید. بنابراین نیاز است که یک سری عناصر مهم را در مورد آن در نظر بگیرید:

تراکم نخ و نوع جنس پارچه

معمولا تولید‌کنندگان اجناس خواب  مثل کاور تشک برای جذب مشتریان خود از ترکیب اصلی نخ استفاده می‌کنند. نخ معمولا با نرمی، لطافت همراه است که موجب آرامش خواب شما می‌شود. از دیگر محصولات سازنده کاور تخت می‌توان به پنبه مصری، پلی‌استر و پرگال اشاره کرد. که بعد از نخ در رتبه بندی‌های دیگر قرار می‌گیرند. و البته جنس پارچه که معمول آن از ساتین و پرگال است. هر دو پارچه‌های خوبی برای کاور هستند، اما اگر جز افرادی هستید که نیمه شب گرم‌تان می‌شود، پرگال را انتخاب کنید. ساتین هم جز پارچه‌های مرغوب و باکیفیت است که برای تهیه  کاور تشک از آن استفاده می‌شود. اما توصیه می‌شود جهت انتخاب در مورد پارچه و نخ سازنده روتختی حتما حضوری خریداری کنید و جنس آن را از نزدیک لمس کنید. دقت کنید که چقدر با شما و میزان حساسیت پوستی شما هماهنگ هستند.

سایز مناسب کاور تشک

به نظر می‌رسد گاهی در خرید روتختی دقت زیادی به ا اندازه آن متناسب با تشک نداریم. متاسفانه این روزها هماهنگ کردن رنگ و طرح کاور تشک با مجموعه اتاق خواب بیشتر از آسایش و آرامش فردی اهمیت  دارد اندازه روتختی باید بعد از تعیین جنس و کیفیت روتختی مورد اهمیت واقع شود. اندازه کاور تشک یعنی پوشش درست تخت، پوشش شما به هنگام خواب و حس لطیفی که به شما می‌دهد.

زیبایی  و رنگ روتختی

اکنون بعد از در نظر گرفتن دو معیار قبلی که بسیار هم مهم هستند، می‌توانید، به طرح و زیبایی کاور تشک دقت کنید. معمولا از طرح‌های روشن و ساده استفاده کنید. در نهایت متناسب با کاغذ دیواری یا رنگ اتاق خواب خود همراه با اکسسوری‌های موجود انتخاب خود را انجام دهید. به خاطر همین است که اگر ساده با رنگ روشن  باشد، بهتر با رنگ اتاق خواب و سایر وسایل قابل هماهنگ است.

روتختی سه بعدی

روتختی سه بعدی
زیباترین کاور تشک سه بعدی

کاور تشک سه بعدی به لحاظ جنس، نوع پارچه، کیفیت و اندازه مانند سایر کاروها می‌باشد. منتهی این نوع کاور تشک بر خلاف سایرین از یک تصویر دیجیتالی با عمق بخشی به تصویر حاصل می‌شود. امروزه تصاویر دیجیتالی فانتزی در آثار هنری طرفداران زیادی دارد، چون از همه بیشتر چشم بیننده را درگیر می‌کنند. اکثر کاربران شیفته جذاب کردن اتاق خواب خود هستند. بنابراین روتختی سه بعدی می‌تواند یک انتخاب مناسب برای افرادی باشد که زیبایی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. طرحی که بر روی تشک قرار دارد از اشکال فانتزی تا تصاویر موجود در طبیعت متغیر است. گاهی شرکت تولید کننده متناسب با تقاضای مشتری تصویر او را بر روی کاور تشک به صورت سه بعدی طراحی می‌کند.

بهترین پارچه ایده‌ال برای روتختی

نکته مهمی که باید مجددا  در مورد پارچه ایده‌ال کاور تشک بازگو کرد، این است که به جنس آن دقت داشته باشید. معمولا کاور نرم و سبک مورد سلیقه اکثر کاربران است، پس باید تعداد نخ آن بالا باشد. یعنی پارچه‌ای انتخاب کنید که میزان نخ بیشتری داشته باشد که در قسمت مربوط به ویژگی روتختی بدان اشاره کردیم.

نحوه شست و شوی کاور تشک

شستن و محافظت از روتختی در الویت بالایی قرار دارد. اگر نمی‌توانید در فواصل نزدیک روتختی را عوض کنید، پس بهتر است هر چند وقت یک بار آن را بشویید. اما شستن روتختی اصولی دارد که باید حین شستن آن‌ها را رعایت کنید. از آنجایی که روتختی در بیشتر مواقع حکم لحاف را دارد، پس در بیشتر مواقع سال از آن استفاده می‌کنیم. از مهمترین نکات شست و شو عدم استفاده از نرم‌کننده‌ها یا سفید کننده‌هاست. شاید بعد از آن کاور تشک نرم‌تر شود. همچنین با کمک سفید‌کننده‌ها تمیز شود اما بدون شک جنس آن را زیر سوال می‌برد، چون بر الیاف سازنده روتختی تاثیر می‌گذارند. کم‌کم دچار پرز و کرک می‌شود و خیلی زود باید آن را تعویض کنید. برای این منظور حتما روتختی را در آب ولرم بشویید. از یک شوینده ملایم استفاده کنید، بعد از شستن با حرارت بالا یا مستقیم خشک نکنید. بگذارید به آرامی  در  نور آفتاب ملایم و نه مستقیم خشک شود. این موضوع مخصوصا برای کاور از جنس ساتین یا پلی‌استر مهمتر می‌شود.

قیمت روتختی

بهترین کاور تشک عروس و داماد

 

برای قیمت روتختی باید چندین عنصر سازنده را در نظر بگیرید. هر آنچه که در این مقاله راجع به ویژگی‌های روتختی گفته شد، می‌تواند در قیمت آن موثر باشد جنس پارچه و کیفیت روتختی از اولین معیارهای تعیین قیمت هستند. بعد از آن اندازه کاور تخت در میزان قیمت موثر است که هر چه بزرگتر باشد، طبیعتا بالاتر می‌رود. سپس طرح و رنگ آن در الویت قرار می‌گیرد، مخصوصا اگر از نوع سه بعدی باشد که در بالا بدان اشاره کردیم. بنابراین معیارها و الویت‌های خود را برای خرید کاور تشک یادداشت کنید و سپس اقدام به خرید کنید

 

اهمیت خرید روتختی

برای طول عمر یک تشک و همچنین برای نگهداری و تمیزی تشک نیاز نیست که زحمت زیادی بکشید. کافی است با انتخاب یک روتختی مناسب تشک خود، هم از طول عمر تشک خود اطمینان حاصل کنید و هم به سادگی پاکیزگی آن را داشته باشید. روتختی ها از جنس ها و مدل های مختلف تشکیل شده اند که هم باعث زیبایی و تنوع آن است هم مناسب همه ی افرادی که جنس و کیفیت متفاوت استفاده می کنند. روتختی ها با توجه به سایز تشک ها در حالت های آماده قرار دارند و کار روکش کشی تشک را بسیار ساده کرده اند. مدل های مختلف روتختی را بررسی کنید و روتختی مناسب برای سایز تشک خود با توجه به جنسی که می پسندید و رنگ و طرح دلخواه خود با قیمتی مناسب تهیه کنید.

سخن پایانی : روتختی

کاور تشم برای  داشتن یک خواب راحت بعد از خرید تختخواب و تشک  مورد اهمیت است. روتختی باید نرم و راحت باشد، البته بهتر است متناسب با سلیقه خود خریداری کنید. اما همین عنصر سازنده خواب نیازمند ویژگی‌های مهمی است که بد نیست مقاله را با دقت مطالعه کنید.

    برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه